Blog

Türkiye İnşaat Sektörü İçin Önemli Firmalar

İnşaat Sektörü İçin Önemli Firmalar

  Dünya üzerinde insanlar var olmaya başladıklarından beri yaşamak için çeşitli yapılar inşa etmişler ve yerleşik hayata geçişten sonra mühendisliğin de devreye girmesiyle birlikte yaşamak için çeşitli özelliklerde yapılar yapmışlardır. 

  Zamanla artan insan nüfusu, ünümüzde yedi buçuk milyar seviyesine ulaşmış ve bu sayı artmaya devam etmektedir. Bu nüfusun büyük çoğunluğu ülkelerin büyük şehirlerinde yaşamaktadır. Bu büyük şehirlerde insanların yaşayabileceği yapıların tasarımını ve imalatını yapan firmaların sayısı gün geçtikçe artmakta ve böylelikle dünya genelinde çok mühim bir noktada bulunan bir sektör ortaya çıkmaktadır.

  İnşaat sektörü gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler ekonomisinde önemli rol oynamaya devam ederken bu önemin oluşmasında büyük katkısı olan firmalar pastanın büyük dilimini kazanmaktadırlar.

  Dünyanın genelinde en fazla geliri olan firma listesinde, ACS, ACTIVIDADES DE CONSTRUCCION Y SERVICIOS SA isimli İspanya firması birinci olurken HOCHTIEF AKTIENGESELLSCHAFT isimli Alman şirket ikinci, CHINA COMMUNICATIONS CONSTRUCTION GROUP LTD. isimli Çin firması ise üçüncü olmuştur. 

  Her yıl yapılan bu sıralamalar ” Dünyanın En Büyük Uluslararası 250 Müteahhidi ‘’ başlığı altında yayınlanmaktadır. Ülkemiz bu yapılan sıralamalarda geçtiğimiz yıl 46 firma ile bu alanda ikinci olmuştur. Birinci olan ise bu sıralamalara 87 şirketi ile dahil olan Çin’dir.

 Ülkemizi Uluslararası Arenada Temsil Eden Başlıca Şirketlerimiz Şu Şekildedir:

 MBD İNŞAAT ( ANKARA )

 DORÇE PREFABRİK VE İNŞAAT ( ANKARA )

 KUR CONSTRUCTION ( ANKARA )

 ÜSTAY YAPI ( İSTANBUL )

 ZAFER İNŞAAT ( ANKARA )

 POLAT YOL YAPI ( İSTANBUL )

 CENGİZ CONSTRUCTION ( İSTANBUL )

 MAKYOL İNŞAAT ( İSTANBUL )

 KOLİN İNŞAAT ( ANKARA )

 KAYI İNŞAAT ( İSTANBUL )

  2019 Yılı için dünya geneline yayılmış olan ekonomik sıkıntılardan dolayı hacim olarak küçülme eğilimi görülse de sektörün, insanın yaşama ve barınma ihtiyacı doğrultusunda gelişime devam edeceği su götürmez bir gerçektir.

  Zira medeniyet, mimarlık ve mühendisliğin ortak ürünüdür. Türkiye Cumhuriyeti bu alanda dünya ikinciliği pozisyonunda olarak gayet başarılı bir tablo çizmiş ve bu alanda söz sahibi ülke konumuna gelmiştir.

  Ülkemizin 2001 ekonomik krizinden çıkışında yayımlanan deprem yönetmeliği ve canlanan inşaat sektörü çok önemli bir rol oynamıştır. Beraberinde pek çok iş alanını da taşıyarak ülkeyi kalkındırmıştır.

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!