Blog

Depremde Yapılması Gerekenler

Doğal afetler, insanların kontrolü dışında gerçekleşen ve mal kaybına, can kaybına sebep olan felaketlerdir. Deprem de bu doğal afetlerin başında gelir. Engellememiz mümkün değildir ama bize vereceği zararı en aza indirmek çoğu zaman elimizdedir. Gereken tek şey ne yapılacağını bilmektir.

 Depreme her yerde yakalanabiliriz…

 Depreme açık alanda veya kapalı bir mekanda yakalanabiliriz. Her ikisinde de kendimizi ve çevremizdekileri korumak için yapabileceğimiz şeyler, alabileceğimiz önlemler vardır. Şimdi nasıl önlem alacağımıza kısaca bir göz atalım.

 Paniklemeyin, 1-0 öne geçin…

 Deprem olduğunda, depreme yakalanacağımız yeri seçmek bizim elimizde değildir. Açık alanda da kapalı alanda da olsak önce sakin olmayı başarmalıyız. Depremde paniklememeli, soğukkanlılığımızı son ana kadar korumalıyız.

 Etrafımızdaki herkesi sakinleştirmeli, onlarında paniklemesine mani olmaya çalışmalıyız. Başkalarını sakinleştirmek bir bakışla bile yapılır, bu nedenle mantığımızı yitirmemeli ve kontrolü elimizden bırakmamalıyız.

 Açık alandaysak üzerimize çökecek binalardan kendimizi koruyacak bir yere geçmeliyiz. Bina çökmese dahi binalardan kopma ihtimali olan parçaların, parçalanarak aşağı düşecek camların, betonların olma olasılığına karşı özellikle yüksek binalardan mümkün olduğunca uzaklaşmalıyız.

 Araba içindeysek köprülerden, alt geçitlerden, yüksek binaların bulunduğu sokaklardan uzaklaşmalı, açık bir alan bulup sarsıntı geçene kadar orada beklemeliyiz.

 Kafamızı korumalıyız…

 Kapalı bir alandaysak her şeyden önce kafamızı koruma altına almayı düşünmeliyiz. Bunun için yapılması gereken en doğru şey, dayanıklı olduğunu düşündüğümüz bir eşyanın altına girmek ve kafamızı koruyacak şekilde bu eşyanın altına çökmektir. Bu esnada kafamıza düşme ihtimali olan her eşyadan uzak durmalıyız. Depreme evimizde veya sık gittiğimiz bir yerde yakalandıysak, bu mekanlarda deprem öncesinde, dayanıklı olduğunu düşündüğümüz ve deprem anında altına saklanabileceğimiz eşyaları belirlemiş olmamız, o anda paniklememize engel olur.

 Sağlam bir yerde kendimizi güvenli bir şekilde koruyabildiysek, sarsıntı geçene kadar yerimizden kıpırdamamalıyız. Üst katlarda isek, asla bulunduğumuz yerden ayrılmamalı, sarsıntı geçene kadar asansör ve merdivenleri kullanmamalıyız. Depremde zarar görmediği halde, asansör ve merdivenleri kullandığı için yaralanan çok fazla sayıda insan vardır.

 Binamız zarar görse de görmese de, balkonlardan uzak durmalı, paniğe kapılarak balkondan atlayarak kurtulmaya çalışmamalıyız. Balkondan atlayıp yaralanan ve hatta can kaybına uğrayan insanların çoğunun binalarının yıkılmadığını aklımızdan çıkarmayalım.

 Artçı sarsıntılara dikkat…

 Çoğu büyük depremin, bir süre sonra artçı sarsıntıları olur. Bu nedenle deprem geçtiği anda rehavete kapılarak aldığımız tüm önlemleri bir kenara bırakıp bulunduğumuz yerden kaçma çabasında olmamalıyız. Artçıları beklemeli, güvenli olduğunu bildiğimiz anda bulunduğumuz yeri terk etmeliyiz.

 Sözün özü, önce sakin olmak… Deprem anında sakin kalmak hayat kurtarır!

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!