Blog

PROJE REVİZESİ

İnşaatlar Açısından Projelerin Düzenlenmesi

İnşaat Projeleri Hangi Aşamalarla Düzenlenir?

İnşaat konusunda dünyada hatırı sayılır bir noktada bulunan ülkemiz her geçen gün yeni inşaat projeleri üretmektedir. Pek bu projeler hangi aşamalardan geçerek gerçekleştirilmektedir?

Yatırım Kararı ve Fizibilite Çalışmaları

İnşaat projeleri büyük miktarda yatırımlar istemektedir. Bu yüzden sektörde bol miktarda yatırımcı her gün yüksek miktarlarda paralar yatırmakta ve karşılığını almayı beklemektedir. Bu mekanizmanın kusursuz işlemesi için yapılacak iş üzerinde ön çalışmalar yapılarak, işin maliyeti ve iş bitiminden sonra elde edilecek gelirin ne boyutta olacağı araştırılmaktadır. Bu çalışmalar ciddi bir düzen içerisinde yürütülür ve sonucunda rapor oluşturulur. Ön çalışmalar tamamlandıktan sonra emlak sürecine geçilip inşaatın yapılacağı arazi satın alınır.

Değerli Projeler Usta Mimarların Elinden Çıkar

Arazi ile ilgili işler bittikten sonra sürecin en hayati kısmına geçilir. Mimari proje, ilgili araziye yapılacak yapının tüm geometrik özelliklerini, kullanım alanlarını, kullanılacak malzemelerin detaylarını içeren projedir. Burada devreye bilimden çok sanatın girmektedir. İnsanlar için amacına uygun kullanım alanları yaratılıp projeye değer katılmakta ve iş bir adım ileriye taşınmaktadır.

Tasarlanan Projeler Nasıl Ayakta Kalır?

Etrafımıza baktığımızda çok katlı yapılarla dolu olduğunu görürüz. Bu yapılar rantsal olarak değil uzun hesaplamalar sonucunda güvenle ayakta durmaktadır. Mimari proje tamamlandıktan sonra iş İnşaat mühendislerinin eline ulaşır. İyi bir inşaat mühendisi, mimarın tasarladığı yapı her ne kadar malzeme sınırlarını zorlayacak olsa da o yapıyı ayakta tutabilendir. Ülkemizin pek çok noktasında bulunan aktif fay hatları düşünüldüğünde projenin bu kısmı da hayati derecede önemlidir. Yapının taşıyıcı sistemi tasarlanır. Kullanılacak taşıyıcı sistem malzemeleri belirlenir. Çok detaylı imalat projeleri oluşturulur.

Projeyi Tamamlayan Diğer Projeler

Binalar sadece tasarım ve taşıyıcı sistemden ibaret değildir. Modern çağın insanlığa sunmuş olduğu diğer konfor ögeleri için de projelendirmeler gerekmektedir. Bu kapsamda elektrik mühendisleri yapının elektrik projesini ihtiyaca göre detaylandırırlar. Ardından makine mühendisleri temiz ve pis su tesisatının projesini oluştururlar. Oldukça detaylı olan bu projelerde boruların birbirine bağlandığı açı dahi belirlenmek zorundadır. Yine makine mühendisleri, binanın mimari projesinde asansör istenmiş ise asansör için de bir proje oluştururlar. Bütün bunların sonucunda ortaya projeleri tamamlanmış bir inşaat çıkar. 

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!