Blog

İnşaat Sektörüne Yönelik Kanunların Çıkması


Türkiye ekonomisinin yükselen yıldızı inşaat sektörüne yönelik yeni düzenlemeler geliyor. Geçmişe göre birçok alanda gelişen ve yatırımcılarına yepyeni fırsatlar sunan sektör, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı kanun teklifi ile daha verimli bir boyuta yükselecek. Peki, bu kanun teklifinde neler var?

 Liyakat Dönemi Başlıyor

  Bünyesinde barındırdığı binlerce yatırımcı ve on binlerce çalışan ile dev bir sektör olan inşaatta karşılaşılan en büyük problemlerden birisi de çeşitli özellikleri nedeniyle bu iş alanına uygun olmayan şirketler ve müteahhitlerin sektör içinde olmasıdır.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çıkaracağı yeni kanun ile liyakati olmadan sektör içerisinde iş yapmaya çalışan müteahhitlerin önüne geçecek. Müteahhitler ve ilgili şirketler ekonomik, yeterlilik ve sahip olunan vizyon gibi birçok açıdan kontrol edilecek. Bu kontrollerin ardından oluşturulan raporlar doğrultusunda firmalar belli bir statü alacak ve sahip olduğu özelliklere göre uygun olan projelere yönlendirilecek.

  Geçmişte yeterliliği olmayıp büyük projelere talip olan şirketlerin inşaat sektöründe yol açtığı tamamlanmayan, eksik yapılan konutlarla verdiği zararın önüne geçilerek hem vatandaşın birikimi korunacak hem de sektöre nefes aldırılacak. Bu kapsamda ‘bina tamamlama sigortası’ ve ‘teminat’ düşünülen yeniliklerden birisi. 

 Müteahhitler Sınıflara Ayrılıyor

  Bakanlık tarafından son eksiklerin de giderilerek onaylanması için meclise gönderilen kanun tasarısında müteahhitler çeşitli özellikleri göz önüne alınarak belirli sınıflara ayrılacak. Mesleki anlamda bilgisi, teknik ve teknolojik yapısı, ekonomik olarak yapabilecekleri gibi bir takım kalemler baz alınarak müteahhitler dokuz sınıfa ayrılacak.

  Bu kanun ile birlikte gerekli yeterliliğe sahip olmayan şirket ve müteahhitler büyük projelere giremeyecek. Örneğin; önceki projelerinde devamlı tek konut yapan müteahhitler çoklu siteli yaşam merkezi gibi projeleri alamayacak. Böylelikle hem yatırım değeri yüksek olan projeler korunacak hem de bunları hayata geçirebilecek yeterliliğe sahip olan firmalar kısa sürede çalışmaları tamamlayabilecek.

 Projelere Güvence Geliyor

  Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında gecekondulaşmanın yol açtığı çarpık yaşam ve altyapı sorunlarının önüne geçmek amacıyla her gün yeni projeler ortaya çıkıyor. Kimi firmalar bunu hakkıyla yapıp konutu vatandaşa teslim ederken kimileri de bir takım mağduriyetlere yol açıyor.

  Bu mağduriyetlerin önüne geçmek amacıyla ilgili firmalar projeyi almadan önce bina tamamlama sigortasını yaptırarak ruhsat alacak ve aksi takdirde gerekli yeterlilikleri sağlasa bile çalışmalara başlayamayacak.

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!