Blog

İnşaat Sektörü Yatırım Danışmanlığı


Yatırım yapacak olan bireyler, yatırımlarını doğru yere yapabilmek, kar elde edebilmek için bu alanda profesyonel kişilerden yardım almak ister. Yatırım anlamında danışmanlık hizmeti veren ve yatırımcıyı sermaye piyasası araçları hakkında bilgilendiren personele yatırım danışmanı denir. Yatırım danışmanı olacak bir bireyin sorumluluk sahibi, işinde kararlı ve istikrarlı, sabırlı, ikna kabiliyeti yüksek olmalı ve stresli çalışma koşullarına karşı hazırlıklı olması gerekmektedir. 

 Yatırım Danışmanlığı Nasıl Olur? 

  Yatırım danışmanlığı, sermaye piyasasının araçları ile bu araçları ihraç eden kuruluşların incelenerek, potansiyel bir risk ve getirinin oluşturulması hizmetidir. Ülkemizde bu tür hizmetler sadece Sermaye Piyasası Kurulunun yetki verdiği kurum ve kuruluşlar tarafından yapılabilmektedir. 

  Yatırım danışmanlığı hizmeti veren firmalar, yatırımcının istek ve talepleri doğrultusunda finansal varlıklar hakkında araştırma yapar ve yatırımcıya kar getiren araçlar ortaya konur. Alınan onay ile birlikte yatırımcının Sermaye Piyasası Kurallarına bağlı olarak hareket etmesi için gerekli yönlendirmeler yapılır. 

  İnşaat sektöründe danışmanlık hizmeti veren firmalar, bu sektördeki hareketleri inceleyerek güncel bir piyasa analizi çıkartırlar. Bu hizmet verilirken aynı zamanda yatırımcının da mevcut bulunan yasal mevzuatlara ve idari işlemlere de bağlı kalması sağlanır. Yapılacak olan analizler, müşterinin beklediği yatırım ve alabileceği risk göz önünde bulundurularak yapılır. 

  Yatırım danışmanlığı hizmeti veren şirketlerin birey adına herhangi bir yatırım yapması söz konusu değildir. Sadece yatırım hakkında gerekli araştırmalar yapılarak, yatırıma uygun şartlar oluşturulur ve daha sonra ilgili yatırımcıya konu ile ilgili bilgi ve tavsiyeler verilir. Bu süreçten sonra yatırım yapılacağı onayı yatırımcının kendisine aittir. 

 Yatırım Danışmanlığı Hizmeti Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

  Öncelikle bu hizmeti veren yatırım danışmanlığı şirketlerinin Sermaye Piyasası Kurulunun sektör için şart koştuğu izin sertifikasına sahip olması gerekmektedir. Yatırımcıya yatırımı hakkında bilgi verilirken, bu yatırımdan beklentilerini ve ne kadar risk almaları gerektiği, oluşabilecek her türlü zarara karşı hazırlıklı olması gerektiği ve yatırım şirketi olarak oluşan zararda, şirketin zararın ne kadarını karşılayabileceğine ilişkin detaylar danışman tarafından mutlaka verilmelidir. 

  Yatırımı yapacak olan yatırımcı, ilgilendiği yatırımı yapmadan önce bahsi geçen yatırıma ait bulunan belgeleri (mali tablo verileri, bilgi ve dokümanlar, halka arz belgesi, izah name belgesi, vb. ) mutlaka incelemelidir. 

  Yatırım danışmanı önermiş olsa dahi, kesinlikle Sermaye Piyasası Kurulunda kaydı olmayan hisse senetleri alınmamalıdır. Devlet tarafından onaylanan ve teşvik edilen, Sermaye Piyasası Kurulu izni ile halka açık olan hizmetler tercih edilmelidir. 

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!