Blog

İnşaat Sektöründe Müteahhit Sıkıntısı


Müteahhit inşaatı yapan kişi veya firmaya verilen isimdir. Uluslararası düzeyde çok zor bir iş olmasından ve layıkıyla yerine getirilmesi zor bir meslek olduğundan sayısı az olsa da ülkemizde öyle bir sektör halini almıştır ki hiçbir bilgisi olmasa dahi parası ile müteahhitlik yapabilmektedir.

 Müteahhit ve Yasal Statüsü

 Müteahhit Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na kayıt olmak suretiyle yapılan bir iştir. Yasal anlamda müteahhit olmak için herhangi bir kısıtlama, eğitim düzeyi veya nitelik aranmamaktadır. Bu yüzdendir ki tüm Avrupa da toplam 30 bin kadar müteahhit var iken ülkemizde maalesef 300 binden fazla müteahhit bulunmaktadır.

 Bu durumun tabi ki sayının artmasıyla ters orantılı olarak kötü bir tesiri vardır. Herhangi bir eğitim veya nitelik aranmadığı için bu konu hakkında bilgisi olan veya olmayan herkes bu işi yapmaya çalışmaktadır. Bundan dolayı ortaya çıkan yapıların büyük çoğunluğu da ya niteliksiz ya da uygun özellikte olamamaktadır. Binalar yapılırken ortaya çıkan sıkıntılar bir yana, yapı tamamlandıktan sonra da bir sürü sıkıntı oluşması tabi ki bu oluşumun en büyük sonucudur.

 Müteahhit Problemi

 Müteahhit bir işi başından sonuna kadar eksiksiz, tam ve özenli bir şekilde yapmalıdır ki sonucunda istenen düzeyde bir yapı ortaya çıkabilsin. Ancak çoğu müteahhit bilgisiz olduğu için ve bu alanla hiç ilgisi olmadığı için ne yapılacağından veya nasıl daha doğru yapılacağından bihaberdir. Bunun sonucunda yanlış malzeme kullanımından hatalı uygulamalara kadar birçok sorun çıkabilmektedir.

 Eğitim yetersizliğinden dolayı, daha iyiyi nasıl yaparım veya en güzel şekilde nasıl yapıyı inşa ederim anlayışı yerine inşaatın hangi kaleminden çalarak daha çok kar elde edebilirim düşüncesi sonucunda uluslararası düzeyde kaliteli müteahhitlerde zarar görmektedir. Niteliksiz müteahhitlerimiz sonucunda sektörde güven ortamı da ortadan kalkmış, herkes acaba inşaat biter mi veya inşaatı yarım bırakır mı düşüncesi ile hareket etmeye başlamıştır.

 Ortada olan sorunların giderilmesi için öncelikle Bakanlık tarafından belli kıstasların getirilmesi büyük önem arz etmektedir. Üniversitelerin belli bölümlerinden mezun olma koşulu, yeterli öz kaynak veya sermayeye sahip olma gerekliliği ile geriye dönük verilmiş olan müteahhitlik karnelerinin de belki toplanması durumu bu kıstasların olmazsa olmazı olmalıdır.

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!