Blog

Yalıtım

Çelik Bina Yalıtımına Neden İhtiyacım Var?

Her çelik bina bir yalıtım gerektirmez, ancak önemli sıcaklık dalgalanmalarının olduğu bir bölgede yaşıyorsanız veya yalnızca ısıtma ve soğutma kaybından tasarruf etmek istiyorsanız, yalıtım seçeneğinizi keşfetmelisiniz. İlk kez alıcıysanız, çelik binanızın yalıtılması aklınıza geçmemiş olabilir, ancak birçok alanda yapınızın nesiller boyu korunmasını istiyorsanız, çelik bina yalıtımı esastır.

Yalıtım, binanızda kışın sıcak havayı koruyarak, yaz aylarında ise sıcak havayı dışarıda tutarak rahat bir iç ortam sıcaklığının korunmasına yardımcı olur. Daha da önemlisi, çelik bina yalıtımı binanızın çatısı ve duvarları boyunca bir bariyer oluşturur ve bu da yoğuşmayı önler.

Su Neden Binanızı Tehdit Ediyor?

Pas yoğunlaşmadan kaynaklanır ve çelik yapı için uzun vadeli tehditlerin en büyüklerinden biridir. Daha spesifik olarak, binanızın bağlantılarının, cıvatalarının ve vidalarının çevresinde pas birikmesine izin verilirse, binanızın yapısal bütünlüğü ciddi şekilde tehlikeye girebilir. Küften bahsetmiyoruz bile! Kapalı ve nemli ortamda neredeyse bir garantidir. İyi haber, bu potansiyel sorunun, çelik bina yalıtımı ile önlenmesi kolaydır. 

Nerede Yalıtım Yapmalıyım?

En azından binanızın çatısına bir tür yalıtım yerleştirmeyi seçmelisiniz ve değişken hava koşullarına sahip bir alanda yaşıyorsanız, duvarları da yalıtmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Örneğin, karın binanızın yan duvarlarına yığılacak bir alanda yaşıyorsanız, duvarları yalıtmak son derece önemlidir. Bunu yapmak, çelik-çelik temasını kırar ve bu da yoğuşmayı ve paslanmayı önler. Çelik bina yalıtımı tipik olarak kaplama ile bina iskeleti arasındaki yalıtımın sandviçlenmesiyle kurulur.

Yoğuşma Nasıl Oluşur?

Çelik binanızın içindeki sıcak hava çatı ya da duvar panelleriniz gibi soğuk bir yüzeyle temas ettiğinde yoğuşma meydana gelir. Sıcak hava ve soğuk dış yüzey arasındaki bu karışım, ılık havadaki su buharının yoğunlaşmasına ve nemin toplanmasına izin vermesine neden olur. Yalıtım, çelik binanızın çatısında ve duvarlarında yoğuşmanın önlenmesine yardımcı olur. Yoğuşma binanızın ömrüne zarar verir, çünkü paslanmaya neden olur. 

Yalıtım, köşelerini kesmek istediğiniz bir şey değildir ve doğru yapıldığından emin olmak, binanızın uzun vadeli dayanıklılığı için çok önemlidir. Binanızın büyüklüğüne ve mekânı ne amaçlı kullanmayı planladığınıza bağlı olarak, doğru yapıldığından emin olmanız gerekmektedir. Yalıtım konusunda yardıma ihtiyacınız varsa SNK Şirketler Grubu ile iletişime geçebilirsiniz.

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!