Blog

İMAR PLANI

İmar Planlarında İnşaat Problemleri

Değişim Zamanı Geldi

Hayatta en güzel ve başarılı işlerin arasında planlama ve programlama vardır. Bir işin olmazsa olmaz denecek iki temel taşıdır bunlar. Biri olmadığında diğerinin anlam kazanamadığı bu iki temel taş hayatımızın her yerinde karşımıza çıkar.

Yenilenen Zihin

Son yıllarda ülke ekonomimiz inşaat sektörü aracılığıyla bir ivme kazanmış hızla büyüyen ekonomiler arasında yer almıştır. Devletin bu sektör üzerinde yoğunlaşması isabetli bir karar olmuştur. Zamanla eskiyen yapıların yenilenmesi tarihimizin en büyük seferberliklerinden biri olmuştur. Geçmişte yaşadığımız doğal felaketlerin bizlere kazandırdığı acı tecrübe eskiyen yapılarımızın artık kullanılabilir olmadığını, değişmesi gerektiğini sert bir dille söylemiştir. Birçok şehrimiz ve belediyelerimizin de katkısıyla yenilenmeye başlamıştır. İnsanların en temel haklarından bir tanesi barınma ihtiyacıdır. Gelişmiş sosyal bir devletin de ana görevlerinden biri fertlere hak ettiği itibarı vermektir. Barınmak yemek içmek kadar önemli hayatın olmazsa olmazlarındandır.

Geçmiş Deneyimler

Geçmişte yaşadığımız acı tecrübelerin başlıca sebebi plan yapmadan, ileriyi düşünmeden, her türlü yapıya izin verilmesidir. Bu çarpık yapılaşma, bugünkü imar anlayışının çok gerisinde kaldığı için geçmişimize üzülerek bakmaktayız. Senelerin verdiği tecrübe ve yapı alanındaki gelişmeler mühendislerin ve firmaların dayanıklılık, konfor, çevre estetiği, hava kirliliği gibi konuları ele alarak geliştirdikleri projeler ülkemiz yapılaşmasında büyük önem kazanmıştır. Deyim yerindeyse şehirlerimiz ve ülkemiz kabuk değiştirmeye başladı.

Ülkemizin toprakları köklü bir kültürel mirasa sahiplik etmektedir. Asırlardır bünyesinde çeşitli kültürlere ve medeniyetlere ev sahipliği etmiş her zaman dünyanın en güzel toprakları arasında kabul edilmiştir. Bizler böyle bir memlekete sahip olduğumuz için gurur duymaktayız. Doğusundan batısına güneyinden kuzeyine tarih kokan bu vatan atalarımızın bize armağanıdır. Her dönemin mimarisi yaşam biçimi örnek alınacak bir eserdir. Zengin medeniyetler içeren coğrafyamız her zaman en iyi imar yapısına sahip olmalıdır.

Hayatta her kişinin bir rolü vardır. Eğer insanca yaşıyorsak bir takım kurallara da uymamız gerekir hayat herkese bir rol vermişse yapılarımızı mühendislerimize, işçilerimize, belediyelerimize, müteahhitlerimize ve aklımıza gelen herkesin bu konuda sorumluluğu vardır. Geçmişte yaşadığımız çarpık ve dayanıksız yapı bugün problem haline gelmişse hatalarımızdan ders alarak geleceğimizi garanti altına almalıyız. 

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!